تاریخ انتشار 1399/2/2 - تعداد بازدید 1406
اولویت شروع درمان و دستورالعمل ها

 خدمت همکاران محترم شاغل در مراکز ناباروری

با سلام و ضمن تشکر از همکاری شما با انجمن باستحضار می رساند که با توجه به سوالات مراکز در خصوص چگونگی  فعالیت مجدد ، همکاران شما در هیئت مدیره انجمن با نظر به بخشنامه های وزارتخانه و دستورالعمل های مراجع ذیربط راهنمایی تدوین نموده‌اند که خدمتتان ارسال می گردد امید است که با بهبود شرایط در آینده نزدیک شاهد فعالیت کامل مراکز باشیم .

` هدف اصلی از این راهنما حفظ سلامت زوج های تحت درمان و نوزادان ایشان و همچنین کادر درمانی می باشد مهم است که بیماران و پرسنل اطمینان حاصل نمایند که مراکز درمانی قطعاً تمامی سعی خود را جهت حفظ سلامتی نامبردگان و مصون ماندن آنان از ابتلای به بیماری مبذول داشته اند .

مراکز و مطب ها تلاش نمایند جهت کاهش تردد و تماس از طریق فضای مجازی و تلفن ، بیماران را تا حد امکان راهنمایی نمایند ( مثل مشاهده آزمایشات ، تصمیم گیری در مورد نوع درمان در بیماران قبلی و همچنین تشکیل پرونده های بیماران جدید با کمک از فضای مجازی) .

اولویت شروع درمان :

همان گونه که قبلا اعلام گردید بیماراني که به علت شیمی درمانی یا رادیوتراپی نیاز به حفظ باروری دارند رسیدگی های آنها اورژانس و دراولویت قرار دارند·

بیمارانی  که تاخیر در درمان آنها به  مدت طولانی به صلاح نمی باشد، شامل خانم هایی با سن ٣۶ سال و یا بالاتر و یا ذخیره پایین تخمدان (AMH مساوي یا كمتر از٧/١ و AFC بین٧-٥ ) و یا ابتلا به  آندومتریوز مرحله ٣ و۴ می باشد که کاندید IVF هستند و همسر آنها آزواسپرم نمی باشد.

این بیماران را میتوان با اجرای ملاحظات کامل بهداشتی در مورد بیماران، پرسنل و رعایت کامل دستور العمل های صادره در رابطه با مراکز و آزمایشگاه جنین شناسی از اردیبهشت ماه وارد سیكل درمانی نمود . لازم است پس از تشکیل جنین اقدام به انجماد آن گردد و انتقال تا زمان عادی شدن شرایط به تاخیرافتد .

- با توجه به اینکه پیش آگهی بیمارانی که نیاز به تحریک تخمک گذاری و یا IUI دارند مناسب است ، و این افراد فرصت کافی برای تعویق درمان دارند و همچنین برای پرهیز از مسافرت های درون و برون شهری و کاهش تماس و همچنین عوارض-احتمالی تزریق HCG و سندروم هایپراستیمولیشن و عواقب بعدی آن توصیه می گردد از شروع این سیکل ها خوداری شود .

- با توجه به اینکه هنوز تاثیرات ویروس کرونا در ابتدای مراحل بارداری مشخص نمیباشد توصیه می گردد انتقال جنین های منجمد شده فعلا انجام نگیرد ·

انجام هیستروسالپنگوگرافی و هیستروسونو گرافی توصیه نمی شود·

در مورد پروتکل درمانی IVF حتماً از پروتکل فیکس آنتاگونیست استفاده شود واز GnRH بعنوان تریگر LH استفاده شود·

درمورد بیماران مبتلا به اندومتریوز با توجه به احتمال خطر عفونت در حین OPU ملاحظات کافی صورت گیرد·.

بیماران که از نظر ابتلا به کووید-١٩ ریسک بالا دارند شامل بیماران قلبی ریوی، کلیوی ، دیابت ،هیپرتانسیون، بیماری کبدی، و تمام مواردي كه کاهش ایمنی دارند از جمله AIDS ، مصرف کورتیکواستروئید و سوء تغذیه فعلا وارد سیکل درمان نشوند·

انجام ICSI در همه سیکل ها و پرهیز از انجام IVF توصیه شده است·

انجام اعمال جراحی مربوط به ناباروری مردان فعلا توصیه نمی شود .

در آزمایشگاه جنین شناسی علاوه بر رعایت کنترل کیفی ومحافظت های فردی که در گذشته انجام شده است اقدامات زیر نیز توصیه می گردد:

در زمان تخمك گیري (OPU  ) چون احتمال تماس با مایعات بیولوژیکی زیاد می باشد استفاده از کلاه ، گان، ماسک ، آستین و دستکش جراحی ضروری می باشد .

بین فضای تخمک گیری با سایر فضاهای آزمایشگاه جنین شناسی فاصله گذاری مناسب صورت گیرد .

پاسخ گویی به سوالات بیماران ترجیحا از طریق تلفن یا امکانات صوتی تصویری فضای مجازی باشد·

با توجه به اینکه مطالعه در زمینه انتقال ویروس کرونا در داخل تانک صورت نگرفته کلیه فریزهای اسپرم تخمک و جنین در تانک های جدید انجام شود.

مراکزی که دارای امکانات و پرسنل و نیروی تخصصی کافی هستند ترجیحاً در دو شیفت مجزا به کار مشغول شوند . تا چنانچه فردی دچار بیماری گردید امکان استفاده از پرسنل جایگزین داشته باشند·

پروتكل های وزارتخانه در مورد مراقبت های بهداشتی مراكز، مطب ها، اتاق عمل، ریكاوري آزمایشگاه جنین شناسی، اتاق و دستگاه سونوگرافی، ملاحظات پرسنلي و بیماران بایستي دقیقا رعایت شوند.

 جهت اطلاع ازدستورالعمل های جدید به سایت انجمن مراجعه نمایید.

چنانچه تغییراتي در روند بیماري كووید-19 رخ دهد که بر درمان اثر گذارد طی اعلامیه بعدي انجمن اطلاع رساني خواهد نمود .

 با تشکر :                         هیئت مدیره انجمن علمی تخصی باروری و ناباروری ایران

 

نظرات بینندگان

سایت انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است

نظر شما
نام و نام خانوادگی
آدرس پست الکترونیک
متن پیام