پرسش های متداول

به مورد شما ناباروی ثانویه اطلاق می شود که 10تا20 درصد موارد ناباروری را شامل می شود ( همان علل که باعث ناباروری اولیه می شوند ممکن است پیش آمده باشد ) بایستی جهت بررسی علل مختلف حتما توسط متخصص زنان مورد بررسی قرار بگیرید .
تعدادی از علل ناباروی به صورت ژنتیکی قابل انتقال هستند برای مواردی که در خانواده زوجین اشکال ناباروری یاسقط مکرر وجود دارد بهتر است زودتر به مرکز یا متخصص مربوط مراجعه شود .
به صورت اصولی درصورت نداشتن مشکل خاصی تا یک سال مقاربت بدون جلوگیری برای ایجاد بارداری طبیعی می باشد و اگر بیشتراز یکسال بگذرد علی رغم اینکه هنوز شانس بارداری وجود دارد ، بایستی جهت بررسی علت یا علل آن به متخصص یا مراکز مراجعه شود ولی در بعضی موارد مثل سن بالا ی35 سال در خانم یا اشکال واضح که قبلا به زوج در مورد احتمال عدم بارداری تذکر داده شده باید زودتر از یکسال مراجعه نماید .
روش های جلوگیری از بارداری در بعضی موارد منجر به کاهش شانس بارداری می شوند ولی جلوگیری طبیعی از این موارد نمی باشد اما چون ممکن است در مدت 12سال جلوگیری با بالا رفتن سن خانم و همچنین موارد دیگری مثل عفونت های سیستم ژنیتال که باعث انسداد لوله ها و غیره می شود بهتر است زودتر از یکسال به پزشک مراجعه نمایید .
در ازدواج های فامیلی ابتدا بایستی توسط متخصص ژنتیک ویزیت صورت گیرد و بر اساس نظر متخصص ژنتیک اقدامات لازم انجام شود.
میزان موفقیت در بارداری و روش درمان در زوج های نابارور بستگی به عامل اصلی ایجاد ناباروری متفاوت است .
شانس حاملگی بستگی به عامل ایجاد ناباروری دارد . در بعضی از انواع درمان ها شانس بارداری بالاتر از IVFاست مثل تحریک تخمک گذاری در خانمی که اختلال تخمک گذاری دارد.
در 15 تا30 درصد موارد ناباروری علت ناشناخته دارد (زوج از نظر بررسی های ناباروری سالم می باشد ) در این مورد IUI با تحریک تخمک گذاری نتیجه خوبی داشته است .
PRP روش جدیدی است که برای افزایش شانس بارداری در افراد خاصی که در سیکل IVF هستند (مثل مواردی که چندین بار انتقال جنین نا موفق داشتند ) پیشنهاد شده است .ولی هنوز درصد اثر بخشی آن در IVF اثبات نشده است .
در یائسگی زودرس ، تخمدان ها از ذخیره تخمک خالی می شوند ولی در قدرت باروری رحم اختلالی ایجاد نمی شود